Prvu poznatu fotografiju napravio je Nicefor Nieps 1826. godine u Francuskoj na ploči od legura kalaja i olova, na kojoj je uspeo da fiksira, odnosno dugotrajno sačuva sliku premazujući ploču rastvorom od asfalta i slikarske smole omekšane u lavandinom ulju – takozvanom rastvoru bitumena. Fotografija prikazuje pogled sa prozora njegove radne sobe. Čitav proces dobijanja ove slike nazvao je heliografija i želeo da ga koristi u štamparstvu umesto litografije.
Kako Nieps nije uspeo da učini svoj pronalazak komercijalnim, potpisao je ugovor o partnerstvu sa Lujom Dagerom koji usavršava postupak proizvodnje fotografije i preuzima primat nad pronalaskom, te ovom patentu 1837. godine daje ime: „dagerotipija“, odnosno u bukvalnom značenju dagerski (Dagerov) otisak.
Francuska država je 1839. godine kupila pronalazak da bi ga besplatno ustupila svetu, a Dageru za uzvrat dala penziju i orden Legije časti. Svakako vrlo svestan važnosti ovakvog pronalaska, državni poslanik Fransoa Argo je 19. avgusta 1839. godine svečano obnarodovao i detaljno izložio svojstva novog pronalaska nazvanog „dagerotipija“ na zajedničkom sastanku Akademije nauka i Akademije lepih umetnosti u Parizu i ovime možda usmerio dalji razvoj i popularnost fotografije u celom svetu.
Autor izložbe: Milena Gnjatović
Dizajn: Ivan Benusi
Vlasništvo kolekcije: Fotomuzej Beograd
Produkcija: Muzej istorije Jugoslavije